70-dziesięcioro zawodników z 14 Okręgów PZW ( Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kielce, Konin, Lublin, Opole, Skierniewice, Szczecin, Toruń, Zielona Góra) brało udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Wędkarskich. Odbyła się ona w dniach 28-30 sierpnia w Pińczowie i została zorganizowana przez Radę ds. Młodzieży ZG PZW oraz Okręg PZW w Kielcach.
Ze względów kwaterunkowych Olimpiada trwała tylko trzy dni ( nie cztery jak to było dotychczas) więc harmonogram był dość napięty. Zawody rozpoczęły się od rywalizacji na murawie, gdzie przeprowadzono konkurencje nr 2 – trójbój spinningowy oraz konkurencje nr 4 – test sprawnościowy. Nad Pińczowem zawisły czarne chmury, więc zawodnicy, a przede wszystkim organizatorzy z niepokojem spoglądali w górę. Na szczęście burza przeszła bokiem i zawody udało się przeprowadzić dość szybko i sprawnie. Duża w tym zasługa Jacka Kuzy, który świetnie zaplanował wykorzystanie każdego fragmentu murawy ( zawody rozgrywano na trzech rzutniach do skisha, Arenberga, odległości spinningowej i testów sprawnościowych) oraz sędziów, którzy praktycznie bez żadnej przerwy wykonywali swoje obowiązki.
Wieczorem do Pińczowa dotarła kol. Prezes Beata Olejarz, która w swoim wystąpieniu podkreśliła jak ważna jest praca z młodzieżą, podziękowała wszystkim, którzy się tej pracy podjęli, a wszystkim zawodnikom życzyła udanych startów.
Kolejny dzień przywitał uczestników Olimpiady dość chłodnym rankiem oraz gęstą mżawką. Jednak i tym razem pogoda okazała się łaskawa. Zanim dotarli oni na łowisko, deszcz ustał, a zanim zaczęli łowić, wyszło piękne słoneczko. Zawody spławikowe przeprowadzono na dwóch zbiornikach, oddalonych od siebie o jakieś 300 - 400 metrów. Lepsze wyniki osiągnęli 12-sto i 16-stolatkowie, którzy łowili na jednym zbiorniku. Natomiast 14-latkom waga na koniec zawodów pokazywała mniejsze wartości, za to nie mogli narzekać na brak emocji i adrenaliny, jakie zapewniały im brania karpi ( z których tylko dwa trafiły do siatki i na wagę). Zwycięzca tego sektora złowił dwa piękne leszcze, które na oko ważyły po 1,5 kg.
Tego samego dnia po przerwie obiadowej przeprowadzono ostatnią konkurencję – test z wiedzy ekologiczno-wędkarskiej. Po jej zakończeniu, wszyscy z niecierpliwieniem oczekiwali na ogłoszenie ostatecznych wyników. Czas ten mogli umilić sobie, przy stole bilardowym, wizytą na basenie lub udziałem w zabawie tanecznej zorganizowanej przez pracowników hotelu.
Jako, że ważnym aspektem ochrony wód jest edukacja młodego pokolenia ostatni dzień Olimpiady rozpoczął się od zajęć związanych z tematyką monitoringu i ochrony wód, które zostały przeprowadzone przez Michała Bienia ichtiologa, ekohydrologa i specjalisty z zakresu renaturyzacji i rewitalizacji wód oraz dyrektora biura ZO PZW w Kielcach, któremu w zajęciach po raz kolejny asystował Łukasz Ciuk z Koła PZW Ostrowiec Miasto.
Podczas zajęć młodzież została zapoznana z badaniami podstawowych parametrów fizykochemicznych wody oraz ich wpływu na różne gatunki ryb, a także jak dzięki nim można wykrywać zrzuty ścieków, które zanieczyszczają i degradują nasze wody. Kolejno zostało przedstawione urządzenie do pomiarów prędkości przepływu wody oraz jak dzięki niemu można określić potencjalne miejsca do rozrodu np. pstrąga potokowego czy łososia w celu odtwarzania tarlisk, ale także jak określić czy dana przepławka jest drożna dla ryb.
Najbardziej widowiskowa oraz powodująca największe zainteresowanie była część zajęć poświęcona monitorowaniu ichtiofauny przy użyciu elektropołowu, podczas którego uczestnicy mieli okazję zobaczyć bogactwo ryb w starorzeczu rzeki Nidy. Ryby zostały chwilowo umieszczone w pojemniku z wodą. Młodzież została zapoznana z określaniem kondycji ryb oraz sprawdzeniem czy występują symptomy chorób. Istotnym aspektem było pokazanie uczestnikom różnic między gatunkami. Bardzo dużym zainteresowań cieszył się złowiony duży okaz sandacza oraz piękny karaś pospolity. Po zakończonym pokazie wszystkie ryby wróciły w miejsce złowienia.
Ostatnim elementem imprezy, chyba najbardziej przyjemnym i jednocześnie najbardziej smutnym ( ponieważ definitywnie kończył zawody) było oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród. Dokonali tego burmistrz Pińczowa - Pan Włodzimierz Badurak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pińczowie – Pan Zdzisław Woźniak. Na ręce obu Panów trafiły podziękowania za pomoc w zorganizowaniu Olimpiady, zresztą nie po raz pierwszy i wnioskując ze słów Pana Burmistrza, nie po raz ostatni. Wraz z wyżej wymienionymi nagrody wręczali również: Wiesław Miś – sędzia główny oraz Przewodniczący Rady ds. Młodzieży ZG PZW, Agata Statucka – sędzia sekretarz oraz członek Rady ds. Młodzieży, Marek Lesisz – Prezes Zarządu Okręgu PZW w Kielcach.
Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim sponsorom: Gminie Pińczów, radzie Miasta w Pińczowie, firmą Piscari oraz Relax oraz wszystkim osobom, które włożyły ogrom pracy, aby Olimpiada mogła dojść do skutku.
Dziękują również wszystkim trenerom, opiekunom, a przede wszystkim młodym zawodnikom, którzy zaszczycili ich swoją obecnością.
Autor:
Wiceprezes ds Młodzieży Okręgu PZW w Kielcach Łukasz Pater
Dyrektor Okręgu PZW w Kielcach Michał Bień
Zdjęcia dostępne pod linkiem:
https://www.facebook.com/media/set?vanity=112014108191157&set=a.142817058444195
Gdy komisja sędziowska zakończyła swoją pracę, wszyscy mogli zobaczyć oficjalne wyniki. A przedstawiały się one następująco:
ZAWODY SPŁAWIKOWE
Do 12 lat
Do 14 lat
Do 16 lat
Klasyfikacja drużynowa
ZAWODY RZUTOWE – TRÓJBÓJ SPINNINGOWY
Do 12 lat
Do 14 lat
Do 16 lat
Klasyfikacja drużynowa
TEST EKOLOGICZNO – WĘDKARSKI
Do 12 lat
Do 14 lat
Do 16 lat
Przy takiej samej ilości uzyskanych punktów, o zajętym miejscu decydowała kolejność oddania rozwiązanego testu.
Klasyfikacja drużynowa
TEST SPRAWNOŚCIOWY
Do 12 lat
Do 14 lat
Do 16 lat
Klasyfikacja drużynowa
KLASYFIKACJA GENERALNA
Do 12 lat
Do 14 lat
Do 16 lat
Klasyfikacja drużynowa
Bardziej szczegółowe wyniki Olimpiady można zobaczyć pod linkiem https://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/1138/cms/szablony/29851/pliki/ok__1pinczow_wyniki.pdf