Pomosty wędkarskie do poprawki. „Zbyt wysokie, nierówne, bubel”

Nasz kolega wędkarz Grzegorz podzielił się z nami informacjami otrzymanymi z Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach i PGW WP na pytanie o Pozwolenie na połów i dostęp do jezior.


Poniżej zamieszczamy treść korespondencji Grzegorza:

Witam .

Wykupiłem od Państwa pozwolenie na amatorski połów ryb jednak w okolicy Ogonek, Węgorzewa, Kalu nie znalazłem miejsca gdzie mogę usiąść i połowić ryby . Wszędzie gdzie byłem przy jeziorze są albo brzegi zarośnięte gdzie nie można dojść do wody albo pomostki z tabliczkami prywatne .

Pytanie moje brzmi :

- Gdzie mogę w takim razie łowić na jeziorze Święcajty w okolicy Węgorzewa i Ogonek ??

- Jak wygląda sprawa pomostków prywatnych ??? Czy mogę na te pomosty wchodzić i z nich łowić ??

W zeszłym tygodniu dzwoniłem do Państwa i otrzymałem informację że na każdy pomostek mogę wejść i z niego łowić jak dojdę do pomostku z linii brzegowej .

Poniższy mail który otrzymałem od Wód Polskich mówi o tym że z brzegu nie mogę łowić ryb, bo pas w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu służy wg prawa tylko do przejścia i w tym pasie jak pisze Pan z Wód Polskich nie mam prawa wędkować ???

Ja się w takim razie pytam gdzie mogę wędkować wykupując Państwa zezwolenie?????

Proszę o rzetelną odpowiedź.


Odpowiedź 1. Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach

Witam,

Amatorskiego połowu ryb może Pan dokonywać z łodzi, z gruntów skarbu państwa i będących własnością gminy, z gruntów osób prywatnych po uzyskaniu zgody właściciela. W okolicy Węgorzewa miejsc ogólnodostępnych jest dużo np./w m. Ogonki przy ujściu rzeki Sapiny, w Ogonkach przy plaży.

Połów ryb jest możliwy z pomostu o ile jest to pomost ogólnodostępny lub też uzyska się zgodę właściciela. Takie informacje zawarte są w decyzjach wydawanych przez Polskie Wody.


Odpowiedź 2. PGW WP

Dzień dobry,

w nawiązaniu do rozmowy telefonicznej przesyłam Panu kilka artykułów PGW WP odnośnie budowy pomostów na wodach Skarbu Państwa.

W razie pytań służę pomocą.

https://poznan.wody.gov.pl/aktualnosci/1136-procedury-obowiazujace-w-zakresie-wydawania-decyzji-zwiazanych-z-budowa-pomostow-na-jeziorach

ulotka_niszczenie_brzegw.pdf (wody.gov.pl)

Właścicielowi gruntu przyległego do powierzchniowych wód publicznych (w tym rzek i jezior) nie wolno grodzić nieruchomości w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu (art.232 ust.1 Prawa Wodnego). Nie może on także zakazywać lub uniemożliwiać przechodzenia przez ten obszar. Ten przepis ustawy Prawo wodne umożliwia wyłącznie swobodne przechodzenie wzdłuż linii brzegu, nie dotyczy natomiast jakiegokolwiek innego korzystania z przedmiotowych gruntów, np. biwakowania czy wędkowania. Dostęp do wód objętych powszechnym korzystaniem w sposób umożliwiający to korzystanie możliwy jest wówczas, gdy wójt, burmistrz lub prezydent miasta wyznaczy w drodze decyzji części nieruchomości umożliwiające ten dostęp. Właścicielowi nieruchomości przysługuje z tego tytułu odszkodowanie z budżetu gminy.



Jeżeli macie podobne doświadczenia i chcielibyście podzielić się nimi z naszymi wędkarzami, to czekamy na informacje od Was.